Nieuws

Beschouwing ABL op kaderbrief 2027

In de raadsvergadering van donderdag 2 juli is de kaderbrief 2027 besproken. Omdat het nieuwe college pas net is gestart komt er nu een kaderbrief in plaats van een kadernota. Dit betekent ook dat deze meer beleidsarm is en pas bij de begrotingen meer zichtbare beleidswijzigingen volgen. Er is echter genoeg om aandacht voor te vragen en opmerkingen over te plaatsen. Hieronder is de integrale beschouwing van ABL op de kaderbrief weergegeven.

 

Voorzitter,

Allereerst onze dank aan allen die hebben bijgedragen aan deze Kaderbrief.

Een compacte kaderbrief, passend bij het begin van een nieuwe bestuursperiode. En in lijn met het onlangs vastgestelde Bestuursakkoord ‘Samen verder’. Juist daarom is het goed om vandaag niet alleen naar de cijfers te kijken, maar vooral naar de keuzes die daaronder liggen. Als ABL herkennen wij ons in de ambitie om te sturen op brede welvaart en bestaanszekerheid. Dat zijn geen abstracte begrippen, maar onderwerpen die onze inwoners elke dag raken. Een betaalbare woning, goede zorg, veilige straten, sterke verenigingen en een leefbare kern. Dáár gaat het uiteindelijk om.

De structurele tekorten vanaf 2028 blijven zorgelijk. Dat we in 2025 bijna vijf miljoen overhouden, maar toch richting forse bezuinigingen bewegen, voelt voor velen tegenstrijdig. Wij begrijpen dat incidentele meevallers geen structurele ruimte bieden, maar benadrukken dat we kritisch moeten blijven op de noodzaak en redelijkheid van lastenverzwaringen en bezuinigingen.

Uiteraard steunen wij het streven naar een sluitende begroting in 2027. Tegelijkertijd waarschuwen we, dat maatregelen zoals het niet volledig indexeren van interne budgetten, risico’s kennen. Structurele tekorten kunnen zich opstapelen en later alsnog bijgeraamd moeten worden. ABL vraagt daarom om een zorgvuldige monitoring en tijdige bijsturing.

 

Het college stelt voor om meer kosten toe te rekenen aan riolering, afval en vergunningen. ABL is hier terughoudend in. Het is linksom of rechtsom een lastenverzwaring voor inwoners, en die komt bovenop eerdere verhogingen. Wij vragen daarom nadrukkelijk om eerst de kostenkant te analyseren, voordat tarieven worden verhoogd. Efficiëntie moet leidend zijn.

Ook de ontwikkelingen bij Blink met hogere brandstofprijzen, stijgende stortkosten en onzekerheid rond huisvesting, vragen om een realistische aanpak. We steunen daarom het uitgangspunt om bezuinigingen ook door te trekken naar de GR’en. Dat is logisch en noodzakelijk, omdat zij onderdeel zijn van onze bedrijfsvoering.

ABL blijft zich sterk maken voor betaalbare woningen voor jongeren, starters, gescheiden ouders en senioren. De vraag naar middenhuur is groot en wij willen corporaties actief betrekken bij de realisatie hiervan.

Daarnaast blijven wij hameren op een eerlijke verdeling van netcapaciteit over de kernen. De huidige beperkingen remmen woningbouw in Lieshout en Aarle-Rixtel en leiden tot een daling van het aantal jongeren. Dat raakt op termijn de leefbaarheid en houdbaarheid van voorzieningen. Gelijke kansen voor alle kernen zijn daarom essentieel.

De recente bijeenkomst van de provincie over de N279 heeft binnen onze partij voor een flinke teleurstelling gezorgd. Het project sleept al jaren voort en de nu aangekondigde extra vertraging van de start, tot 2033, is een klap voor onze regio. Zeker als je dat ook nog eens combineert met het ontbreken van middelen voor een volwaardige 2×2-variant. Hoe ziet het college dit voor zich?

Zonder robuuste doorstroming op de N279 blijft sluipverkeer namelijk toenemen, onder andere op de Mgr. Verhagenstraat. ABL pleit daarom voor tijdelijke maatregelen op de kruisingen en voor extra inzet op veiligheid. Wat gaat het college hier in de tussentijd aan doen?

ABL blijft benadrukken dat bezuinigingen in het sociaal domein nooit ten koste mogen gaan van zorgvuldigheid. Luisteren naar zorgverleners is hierbij cruciaal. De druk op jeugdzorg blijft hoog en mentale problemen onder jongeren nemen toe. Wij vragen blijvend aandacht voor preventie, ondersteuning en veilige plekken voor jongeren.

De stilstand bij De Heuvel in Lieshout en de locaties in Mariahout baart ons zorgen. ABL vraagt om meer duidelijkheid en voortgang. Tegelijkertijd geven we graag een compliment voor de ontwikkelingen in Aarle-Rixtel en de Maltezerhoeve, inclusief de extra locatie.

Voorzitter, ABL ziet zoals gezegd de Kaderbrief 2027 als een document dat richting geeft in financieel uitdagende tijden. Wij blijven inzetten op leefbaarheid, betaalbaarheid, zorgvuldigheid en een eerlijke verdeling van lasten. Met oog voor de toekomst, maar altijd dichtbij onze inwoners. Wij kunnen daarom instemmen met deze Kaderbrief.

Meer nieuws