De afgelopen periode zijn de regiogemeenten bijgepraat over de stand van zaken over onze afvaldienst Blink. Het begint met een feitje dat Blink volgend jaar 25 jaar bestaat. Iets wat door alle gebeurtenissen van de afgelopen paar jaren snel naar de achtergrond zou raken.
Het is goed om juist daar ook bij stil te staan. Want na een periode van flinke veranderingen van Blink van een publiek private samenwerking naar een publieke dienst is het goed te beseffen dat Blink deze periode heeft doorstaan en na woelige baren er nu rust is.
De ontvlechting van PreZero, het bedrijf wat bij Blink betrokken was in de publiek private samenwerking, is in stappen uitgevoerd. Zo is er vorig jaar een nieuwe gemeenschappelijke regeling opgezet tussen de gemeentes om de ontvlechting juridisch rond te maken. Dit moest op zulks korte termijn vanwege het beindigen van het contract met PreZero.
Nu de ontvlechting een feit is en PreZero geen onderdeel meer is van de organisatie, wordt de gemeenschappelijke regeling opnieuw herzien, maar nu alleen tussen de gemeentes. Er is nu ruimte om de gemeenschappelijke regeling verder te verfijnen.
In deze nieuwe 2e fase wordt wat dieper ingegaan op de organisatie van Blink, wat doet Blink wel en wat doet Blink niet.
- De taak van Blink is afvalinzameling van alle huishoudelijke stromen met ophalen, milieustraten en GRIP wagens.
- Daarnaast is het verwerken van stromen vrijkomend bij afvalinzameling.
Blink neemt dus deze verplichtingen van de gemeenten over. In de nieuwe gemeenschappelijke regeling is dieper ingegaan in bijvoorbeeld de opbouw van de organisatie, verplichte taken, verzoek taken, bestuurlijke afspraken en evaluaties.
Ook bestuurlijk zijn er aanpassingen. Voortaan wordt er een vervanger per bestuurder per gemeente aangewezen zodat er altijd volledig gestemd kan worden in unanimiteit. De voorzitter wordt nu geleverd door de grootste gemeente maar die mag daar voortaan ook van afzien.
Financieel wordt er een mogelijkheid opgenomen om door Blink een weerstandsvermogen op te bouwen. Nu is dat nog niet en worden verliezen direct verrekend en moeten extra investeringen eerst via het bestuur, ook bij calamiteiten.
Verder heeft Blink ons meegenomen in de stand van zaken van verschillende ontwikkelingen.
Plastic verpakkingsmateriaal (PMD)
De afvalverwerking van PMD wordt overgenomen door de stichting Verpact. Die nemen het afval in en geven hiervoor een vergoeding. De hoogte van deze vergoeding is afhankelijk van de vervuilingswaarde. Dit betekent dat het goed scheiden uiteindelijk loont in de afvalkosten. Hieraan gaat komende periode meer publieke aandacht gegeven worden, evenals de mogelijkheid van de GRIP wagen (zie verderop).
Papierinzameling
Blink wil meer grip op de papierinzameling door vrijwilligers. Niet om dit af te schaffen, maar om te zorgen dat het ook goed gebeurd, veilig en goed ingezameld wordt.
Textiel
Resten van textiel wordt steeds lastiger om af te zetten in de markt omdat er veel resten van textiel PP textiel betreft wat uit China komt. PP textiel kan niet hergebruikt worden. Dit wordt nu landelijk aangepakt door een soort statiegeld op textiel vanuit de verkopende partij. Dit gaat ook gelden voor pakketen uit China.
GRIP
In een aantal gemeenten binnen Blink is inmiddels gestart met een GRIP wagen. Deze vrachtwagen komt wekelijks op een dorpsplein of markt te staan waar afval ingeleverd kan worden wat niet bij de gratis stromen mee mag en je eigenlijk ook niet bij het restafval wilt gooien omdat het recyclebaar is. Denk bijvoorbeeld aan piepschuim uit verpakkingen en hard plastic. Er komt dan een speciale wagen waar je dit in kleine hoeveelheden gratis mag inleveren. Ook in Laarbeek willen we hier op korte termijn mee aan de slag.
Als ABL blijven we de ontwikkelingen binnen Blink aandachtig volgen en blijven we scherp om de kosten en dienstverlening binnen Blink optimaal te houden.