Op 18 mei zijn gemeenteraadsleden van de gemeentes grenzend aan de N279 bijgepraat over de stand van zaken van de verbouwing van de weg. Na het sneuvelen van ‘de ruit’ lag er in 2021 een compleet plan voor de N279 welke helaas door de raad van state van tafel is geveegd vanwege onbetrouwbare verkeerscijfers en de omleiding bij Dierdonk. Het plan moest dus opnieuw en dat kost veel tijd.
Door de Provincie is voor de aanpak van het project gekozen voor de ‘brede belangen benadering’ waar met alle belanghebbende breed input wordt opgehaald om te komen tot een gedragen oplossing. Dit besluit is genomen door de gedeputeerde staten van de Provincie Noord Brabant waarbij flink de tijd wordt genomen in het voortraject.
Na een eerste trechter van de opgehaalde input van de brede benadering zijn er nu nog 5 varianten in onderzoek. De bedoeling is om dit jaar te gebruiken om terug te gaan naar 1 voorkeursalternatief in 2027. Deze gekozen variant wordt dan verder uitgewerkt met de bedoeling om in 2029 het definitieve projectbesluit te nemen.
Voor Laarbeek is de N279 voor de mobiliteit een belangrijke verbinding, niet alleen nu, maar ik in de toekomst. In onze mobiliteitsvisie en ook de visie van de regionale verkeersafhandeling is de N279 de belangrijkste factor in de ‘robuuste rand’. Deze robuuste rand moet het verkeer uit de dorpen aantrekken om deze robuuste weg te gebruiken om niet door de kernen maar om de kernen heen te rijden naar de hoofdaders A50 en A67. Het is dus van groot belang dat de N279 een aantrekkelijk doorstromende weg is.
En dat gaat niet goed.
De uitgewerkte varianten zijn vrijwel allemaal veel duurder dan het beschikbare budget. Dit komt vooral door dure maatregelen in de vorm van omleidingen bij Veghel en Helmond. Laarbeek heeft belang bij een 2×2 wegverbinding op eigen grondgebied en minimaal tussen Helmond en Veghel. Dit in combinatie met ongelijkvloerse kruisingen, dus geen rotondes meer bij Boerdonk en de Gemertseweg. Dit was altijd het uitgangspunt maar dreigt nu op losse schroeven te staan als er niet voldoende budget beschikbaar komt. De hoop wordt gevestigd op meer budget van de Provincie en mogelijk een bijdrage vanuit het rijk, of andere cofinanciering, maar dat is nog verre van zeker. Als die onzekerheid blijft gaat dit ook effect hebben op de variantenkeuze.
En dan is er nog het tijdstraject. De Provincie heeft ervoor gekozen om goed de tijd te nemen voor een gedragen oplossing voor de N279. Enerzijds is dat natuurlijk goed met het oog op het verleden, maar de Provincie gaat nu wel heel erg ver. Na het projectbesluit in 2029 gaat de Provincie nog uit van bezwaarprocedures en mikt daarom op voorbereiding in 2033 en uitvoering in 2034. Dat is opnieuw een vertraging van 3 jaar!
Dat is natuurlijk voor ons als Laarbeek en de omliggende regio rampzalig voor mobiliteit. Het leefbaar maken van onze kernen door verkeer over de doorgaande wegen te verleiden gaat op deze manier een flinke deuk krijgen. Met de snel groeiende regio zal het verkeer alleen maar meer vastlopen waarbij verkeer andere routes gaat nemen, nog meer sluipverkeer dus.
Als ABL zijn we hier niet tevreden mee, wij willen actie op dit dossier. Er wordt landelijk al enkele jaren gewerkt aan wetgeving om bezwaarprocedures in te korten. In onze ogen moet de Provincie deze routes al verkennen om een eerdere start af te dwingen. Daarnaast willen wij maatregelen voor de tussentijd. Er zijn maatregelen denkbaar om de doorstroming op de kruisingen bij de Gemertseweg en Boerdonk te verbeteren. Dit geldt ook voor de verkeerveiligheid, de afgelopen jaren zijn er veel te veel ongevallen op deze route. Ook hier verlangen wij maatregelen.
Wij willen dit jaar met concrete voorstellen naar de Provincie stappen voor draagvlak en oplossingen.